СВЯТО УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ. ІКОНА «УСПІННЯ» ІЗ ФОНДОВОЇ КОЛЕКЦІЇ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Понеділок, 27 серпня 2018, 12:40

День Успіння Пресвятої Богородиці у православній церкві завжди припадає на 28 серпня, це двонадесяте неперехідне свято, перед котрим завжди благословляється суворий Успенський піст. Це одне з найулюбленіших у народі свят, саме на його честь названі багато храмів по всій Україні.

Цього дня церква згадує завершення земного шляху Божої Матері, пам’ять про котру збереглася у Переданні.

День Успіння Пресвятої Богородиці припадає на період збору урожаю. Землеробські звичаї у свідомості народу наклалися на церковні традиції свята Успіння.

У цей день чоловіки приносили до храму колосся для освячення і просили благословення на обмолот і зберігання зерна; влаштовувалися пишні застілля на честь завершення жнив; починався сів озимих культур, що яскраво ілюструє прислів’я: «Озимину сій за три дні до Успіння і три після».

Існували також народні прикмети і повір’я, присвячені цьому святу.

  • якщо на Успіння Пресв. Богородиці видно веселку – осінь буде сухою і теплою;
  • на Першу Пречисту тепла погода – бабине літо буде холодним;
  • якщо на гілках павутиння – зима буде сухою і холодною;
  • якщо з Успіння не придивитися нареченого – сидіти всю зиму в дівках.

Ікона Успіння з’явилася досить пізно, її канонічна композиція датується приблизно ІХ ст. Остаточне сюжетне вирішення ікони склалося у ХІІІ ст. і відтоді не змінювалося.

У фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав» знаходиться список Києво-Печерської ікони Успіння Пресв. Богородиці кін. ХІХ – поч. ХХ ст. (інв. № НДФ-8947). Києво-Печерська ікона Успіння Пресв. Богородиці написана копією древнього грецького письма на кипарисовій дошці 39,5х27 см. Матір Божа зображена спочилою на одрі, покритим квітчастим покривалом. Перед ним знаходиться Євангеліє. В оригіналі Євангеліє закривало отвір всередині дошки, де знаходилися частки мощів семи св. мучеників, покладених творцями храму в основу церкви. Біля голови Божої Матері стоять шість апостолів, серед них – св. апостол Петро з кадилом; біля Її ніг – п’ять апостолів, св. апостол Павло зображений праворуч припадаючим до ніг Богоматері. У центрі зображений Спаситель, який тримає в пеленах душу Богородиці, біля Його голови – два янгола з білими убрусами. Ікона виконана у теплих приглушених кольорах, основний тон – світло-коричневий. Унизу ікони є напис (церковнослов.): «Изображеніе и мѣра чудотворнаго образа Прстыя Бцы, ѧже обретаетсѧ в Киевопечерской Лавре надъ Царскими враты». У 2017 р. була відреставрована Національним науково-дослідним реставраційним центром України.

Оригінал ікони датовано 1073 р., за переданням, цей образ вручила зодчим Успенського собору сама Матір Божа. Він знаходився над Царськими вратами собору до 1941 р. Після того, як Успенський собор підірвали, ікона зникла.

Головний зберігач                                                                                                           Катерина Прокопенко

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей науково-фондового відділу        Олена Калінович.