31 травня виповнюється 99 років з дня народження дослідника творчості Григорія Сковороди – Леоніда Махновця

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Середа, 30 травня 2018, 21:31

Махновець Леонід Єфремович – літературознавець, історик, археолог, перекладач, бібліограф, доктор філологічних наук (1966), лауреат Шевченківської премії (1990).

Народився Леонід Єфремович на Київщині, в с. Озера Бородянського району 31 травня 1919 р. На початку 30-х років він разом з батьками був засланий до Вологодської області Росії, куди їх вивезли як «ворогів народу». Згодом Леонід повернувся до Києва, закінчив середню школу та вступив до університету. Під час другої світової війни після 4-го курсу філологічного факультету пішов на фронт воювати, отримав 10 бойових нагород.

До 250-річного ювілею видатного українського філософа Леонід Махновець підготував книгу «Григорій Сковорода. Біографія». Автору вдалося переконливо мотивуючи свої судження провести читача життєвим шляхом Григорія Сковороди, спростувати застарілі уявлення про біографію письменника та запропонувати власну модель його життєпису, яку згодом прийняла більшість дослідників. За дану працю йому приписали «антиісторизм», «український буржуазний націоналізм», та «антисуспільну поведінку». Це означало заборону будь якої інтелектуальної діяльності. Два роки Леонід Єфремович був безробітним і лише після запрошення на роботу до Гарвардського університету він отримує дозвіл працевлаштуватися до Інституту археології АН УРСР та знову зайнятись наукової діяльністю. В Інституті археології Леонід Єфремович підготував унікальне видання – «Літопис Руський» - переклад українського мовою Іпатіївського літопису. Особливу цінність становлять іменно-особовий та географічний покажчики до цього видання, які є самостійною науковою роботою величезного обсягу.

З книги «Григорій Сковорода. Біографія» читач довідується про знахідки й міркування, які привели до важливих наукових результатів і заперечили загальноприйняті твердження. Автор веде мову в популярній, живій манері, не лише формулюючи висновки, але й розповідаючи, яким чином він дійшов до них. Ставлячи безліч запитань і відповідаючи на них, пристрасно полемізуючи в присутності читача з іншими вченими, інтригуючи читача, автор робить його ніби співучасником наукових пошуків і знахідок.

Помер Леонід Єфремович Махновець у Києві 19 січня 1993 р.

Старший науковий співробітник НДВ «Меморіальний музей Г.С. Сковороди»                    І.В. Більченко