КОМПЛЕКС СПОРУД САДИБА ГОНЧАРА

Перегляди: 1432

Хата гончара з с. Студеники Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл. розташована на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Збудована в кінці ХІХ ст. у с. Студеники Переяславського повіту Полтавської губернії. Демонтована, перевезена і встановлена на території музею в 1968 році.

Чотирьохкамерна споруда, складена в зруб. Стіни зовні та із середини мазані та білені. На стелі в житловій кімнаті і в хатині покладені дошки в розбіжку на вінці, що тримаються на повздовжньому сволоці. Горище вислане очеретом і помазане. Дах чотирисхилий, покритий очеретом. Крокви попарно з’єднані тиблями, а нижче – горизонтальними жердинами, нижні кінці врубані у св’язини. З правого боку св’язини виступають за каркас і дах створює виступ – піддашок. Хата освітлюється чотирма вікнами, які мають по три шибки. 3 вікна розміщені на фасадній стіні, 1– на причілковій. У сінях двоє вхідних дверей, відсутня стеля, димохід плетений з лози і помазаний глиною. Стіни комори зовні та з середини мають відкритий зруб (немазані). Підлога дощана піднята над землею, зовнішній кут якої тримається на дерев’яному стовпчику. З правого боку – житлова кімната, у лівому кутку – піч з лежанкою, над полом – жердка для одягу; у правому – стіл, лави. У хатині, справа від дверей, розташована піч. До стелі прикріплені п’ятра, на яких сушили глиняні вироби. Долівка глинобитна валькована. Навколо хати, крім комори, глинобитна призьба обплетена лісою.

Список літератури:

  1. Жам М.І. Від інтер’єру житла до музею просто неба (спогади) / Архів Жам О.М.
  2. Іщенко Є.Ф. до проекту Першого на Україні Переяслав-Хмельницького етнопарку – музею просто неба. Складено в 1960-1965 рр. громадським проектантом гр. м. Переяслава-Хмельницького Іщенком Є.Ф., 1969 р. / Особистий архів Козій Г.І.
  3. Жам О.М. Господарсько-технічне начиння українського селянського двору (за матеріалами Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини НІЕЗ «Переяслав» // Матеріали 2-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції «Український технічний музей: історія, досвід, перспективи». – К., 2003. – С. 71-73.
  4. Махінчук М.Г. Переяславський скарб: Документальна повість / Післямова І.Ф. Драча. – К.: Молодь, 1989. – 200 с.: іл.

Молодший науковий співробітник НДФ МНАП

Степанова О.П.